עסקאות קומבינציה

עסקת קומבינציה הינה עסקת חליפין שבמסגרתה, בעל הזכויות במקרקעין מוכר חלק מזכויותיו לקבלן (או יזם) בתמורה לקבלת שירותי בניה על חלקו במגרש, בדרך כלל בצורה של דירות או יחידות אחרות (משרדים, חנויות וכו') במבנה שיבנה היזם.
עסקאות הקומבינציה הינן נפוצות בארצנו וזאת, בשל היתרונות הכלכליים שיש לשני הצדדים בעסקה.
מבחינת בעל המגרש – עסקה מסוג זה מאפשרת לו שלא לשלם סכומי כסף נוספים עבור הבניה במגרש ועדיין, לקבל מספר רב יחסית של יחידות בנויות. בדרך זו, הופכת עסקה מסוג זה לכלכלית וכדאית יותר עבור בעל קרקע מאשר למכור את הנכס שבבעלותו ובכספי התמורה לרכוש דירות בשוק החופשי.
מבחינת היזם / הקבלן – עסקה זו מאפשרת לו להתחיל לבנות בניין בנכס ולקבל תשואה נכבדה בדמות של דירות שהופכות להיות שייכות לו ושאותם מוכר בשוק החופשי וכל זאת, מבלי לשלם סכומים גבוהים ביותר לשם רכישת הנכס מבעל הנכס – הוצאה גדולה ביותר אשר אף עלולה להוביל למצב שבו עלול אותו יזם / קבלן להיקלע למשברים כלכליים ולהפוך לחדל פירעון / פשיטת רגל.
מובן הוא שבנוסף לשיקולים אלו, קיימים עוד שיקולים רבים אשר הופכים את העסקה לכדאית ביותר על ידי 2 הצדדים וזאת, בין השאר, משיקולי מס.
עסקאות מסוג זה נעשות על גבי נכסים שבהם ניתן לבנות, עפ"י רוב, מספר של דירות ולהותיר לשני הצדדים רווחים גדולים לאחר תשלום מלוא ההוצאות, ההיטלים והמיסים שחלים על עסקאות מסוג זה.
בנסיבות אלו, המדובר בסוג העסקאות המורכבות ביותר שקיימות בתחום המקרקעין ולשם עריכת הסכם מסוג זה, יש לשכור שירותיו של עורך דין מנוסה, וותיק ומקצועי בתחום המקרקעין וביצוע עסקאות קומבינציה באופן ספציפי.
לפרטים נוספים וייעוץ צרו קשר
 
משרד עורכי דין בן חור & אפרתי : רחוב משה לוי 11, אזור התעשייה החדש ראשון לציון, בניין UMI
משרד עורכי דין בן חור & אפרתי | bhe@bezeqint.net
Google+
משרד עורכי דין בן-חור & אפרתי מתמחה במגוון תחומים משפטיים וביניהם דיני משפחה וטיפול בתיקי גירושין ובהסכמי ממון, טיפול בתביעות נזיקין, תאונות דרכים ועוד.